ХТІ-17. Заняття №7


Заняття №7
24.04.2020
Лекція
Тема: Устаткування для декорування виробів різними методами.
Декорування посуду – це художнє оздоблення виробів, тобто нанесення на вироби, покриті покривними емалями і обпаленими малюнків різними методами.
Рисунки можна наносити:
-                  ручним розписом – потребують затрати часу і повинна бути висока кваліфікація робітника;
-                  печатання штемпелем – до виробу прикладають гумовий штамп, покритий кольоровою емаллю. Після зняття штампу на виробі залишається відтиск малюнка.
-                  Декалькоманія – спосіб одержання рисунка шляхом переводу печатних малюнків з паперу на виріб.
Після нанесення рисунку любим способом вироби обпалюються в печі для закріплення рисунків. Ці методи виконуються вручну.
Існують методи, де використовуються різні пристосування, станки, або напівавтомати для нанесення малюнка:
-                  Пульверизація – цей метод полягає в тому, що до виробу прикладається трафарет з вирізаним малюнком і за допомогою пульверизатора наносять тонко-розмелену емаль незахищені трафаретом місця. При нанесенні малюнків пульверизацією застосовують поточний метод: в один ряд ставлять декілька пульверизаційних кабін (по кількості кольорів малюнка). В першій кабіні наноситься один колір, потім коротке просушування і в другій кабіні другий колір через другий трафарет. І так далі до трьох кольорів. Використовують обладнання: пульверизаційні кабіни, камери, пістолет-розпилювач (див. тему «Устаткування для нанесення емалей пульверизацією»)
-                  Метод тонування виробів емалями, або напилення емалями: за допомогою пістолета-розпилювача наноситься розпилена емаль на нижню частину виробу, або на верхню, або і на верхню і нижню частину одночасно в тон основному покриттю.
Для нанесення тону використовується розпилювач, в якому до заглушки (2) (див. схему) приєднується стакан з емаллю певного кольору, стакан може замінятися, залежно від потрібного кольору, на ніпель (8) вдягається заглушка і шлікер із бака не поступає. Тонування виробів можна проводити на станках.
Механізована лінія для тонування виробів (станок для тонування)
Призначення: тонування емальованих виробів ) нанесення контрастної емалі на нижню, або верхню частину виробу, або разом на верхню і нижню частину виробу)
Продуктивність: 300 шт/год
Установка складається:
1)              Станина – на ній розміщені вузли і механізми.
2)              Колона з приводом – на ній закріплюється стіл з захватом для виробу.
3)              Стіл з захватом, до нього приєднується 5 захватів.
4)              Вузол шлікеророзпилювача.
5)              Камера для забору забрудненого повітря.
6)              Витяжна вентиляція.
Робота:
Після підготовки станка до роботи перемикач ставиться в положення «Робота» і цим самим вмикається поворот стола і захватів.
Виріб вручну встановлюється на захват при цьому захват з виробом починає обертатися. При проході виробу під датчиком, який фіксує наявність виробу, подається команда на включення шлікеророзпилювача і відбувається нанесення емалі на виріб. Продовження роботи розпилювача регулюється в залежності від товщини шару напиленої емалі.
На виході із зони тонування обертання виробу припиняється. Стіл з захватами постійно обертається і переносить виріб до місця його знімання вручну.
Самостійна робота.
Тема: Нанесення емалей в електричному полі.
Метод електростатичного нанесення лаків і фарб тепер застосовується для нанесення емалевих шлікерів, які розпилюються в електричному полі.
Для нанесення емалей в електричному полі застосовується наступне обладнання:
-                  Пульверизаційні камери, через які проходить конвеєр з підвішеними виробами.
-                  Пневматичний (повітряний) розпилювач, або електростатичний.
-                  Коронуючі електроди.
-                  Пристосування для очищення повітря камер (система вентиляції)
Установка для нанесення емалевих шлікерів в електричному полі.

Основною частиною такої установки є два коронуючих електроди (1) які під’єднані до високої напруги (60-120 кВ). Електроди тонкі проволоки із ніхрому діаметром 0.3-0.35мм, знаходяться по обох сторонах камери, між ними проходить конвеєр. Ці електроди є джерелом негативно заряджених часток – електронів.
Другий електрод – конвеєр (3) з виробами (2), на який на носять шлікер. Конвеєр заземлений і вироби заряжені знаком «+».
Між цими електродами створюється постійне електричне поле високої напруги, в це поле вводиться розпилений пневматичним розпилювачем шлікер. Частки, які виромінені електродами стикаються з молекулами повітря і перетворюють молекули в негативно заряджені частинки і вони рухаються по силовим лініям електричного поля, стикаються з розпиленими частинками шлікера і осідають, або притягуються на поверхню виробу, який має заряд «+», осідають рівномірним шаром на поверхню виробу.
Перевага даного методу:
-                  Економія шлікеру (втрати становлять 5-10%, а не 40-50% як при звичайному розпиленні)
-                  Можливість одержання рівномірного шару покриття любої довжини, покращуються санітарно-гігієнічні умови праці, скорочують затрати на встановку вентиляції, так як менше утворюється туману шлікеру.
В інших установках замість пневматичного розпилення встановлюються електростатичні розпилювачі (4), які одночасно розпилюють і заряджають частинки шлікеру (1), які направляються на вироби, що знаходяться на конвеєрі (5).

Самостійна робота.
Тема: Установка для емалювання сухим методом.
Суха, або пудрова емаль наноситься на різні чавунні апарати, стальні крупногабаритні вироби і на ванни. Розрізняють два види ванн: звичайні, що знаходяться в житлових будинках і медицинські, що знаходяться в медичних установах для користування лікарськими розчинами. Пудрова емаль повинна наноситись на гарячий розпечений виріб. Технологія нанесення пудрової емалі слідуюча: З ливарного цеху ванни в підвішеному стані направляють на очищення поверхні дробеструминну установку, далі проходить повз мийні машини, де їх промивають від залишків абразиву струминами слаболужного розчину під тиском.
Потім ванна проходить грунтову ділянку, де її або обливають, або пульверизатором наносять грунтовий шлікер в пульверизаційних камерах. Ванна встановлюється в механічний обертувач, який повертає її як в горизонтальній, так і в нахиленій площині, щоб покрити поверхню всієї ванни. Далі ванна проходить сушило, де грунтовий шлікер висушується при температурі 180-250 Со. Висушену загрунтовану ванну обпалюють в печі при температурі 920-960 градусів до появи слабого блиску грунта (близько 12 хв). Після цього гарячу обпалену загрунтовану ванну виймають з печі спеціальною посадковою машиною (5), яка має вилоподібне захватне пристосування. Ванну встановлюють в камеру для нанесення пудрової емалі. Камера складається з двох частин: механічний обертувач (3) і зонт (4), який може підніматися і опускатися. В зонті є отвір, куди вставлені вібросита і вікно, яке закрите склом для спостереження. Зонт під’єднаний для пилевловлюючої установки. Так робочі захищені від теплової дії гарячої ванни і емалевого пилу. Вібросита змонтовані на трубах, по яких подається пудрова емаль на сито. Після установки ванни в обертувач зонт з ситами опускається і вмикається подача пудрової емалі, яка просівається через вібросито на поверхню ванни, яка періодично повертається. Управління роботою установки відбувається з пульта (2). Нанесення пудрової емалі відбувається кілька разів. Після кожного разу ванна відправляється в піч на обпалювання.

Самостійна робота.
Тема: Устаткування для декорування виробів в умовах ТОВ «Новомосковський посуд».
Станок або напівавтомат для нанесення малюнку типу «горох»
Призначення: нанесення малюнку типу «горох» на циліндричні вироби, бідон.
Продуктивність: 342 шт/год
Станок складається із наступних вузлів і механізмів:
11)    Головка, патрон.
22)    Механізм закріплення, опускання і підйому виробу.
33)    Барабан із закріпленими на ньому 12 головками з обтираючими елементами, розташовані в шаховому порядку, по 6 в кожному ряду.
44)    Рама для обертання обтираючих елементів.
55)    Вентиляційна камера для викидання в атмосферу сухої емалі.
Робота:
Виріб з висушеним шаром кольорової емалі ставиться вручну на патрон. Далі операції ідуть автоматично: натискуються дві кнопки і при цьому затискування виробу на патроні і опускання виробу на робочу позицію. 12 головок підводять одночасно до виробу обертаючі елементи, які при обертанні витирають «горошини» на виробі. Після цього головки відводять обтираючі елементи в початкове положення, відбувається розтискування виробу на патроні і його підйом на початкову позицію. Оброблений виріб знімається і встановлюється слідуючий.
Станок для наведення смуги на циліндричні і конусні каструлі.
Призначення: наведення смуги на каструлі.
Продуктивність: 240 шт/год (і 180 шт/год)
Станок складається з наступних вузлів і механізмів:
11)    Оправка, патрон, головка для установки виробу (каструля, чайник, кухоль).
22)    Вузол притискання – для закріплення виробу на робочій позиції
33)    Механізм підводу головки з гребінкою
44)    Рама, на якій зібрані всі вузли і механізми
55)    Приводи для включення механізмів.
Робота:
На білий виріб наноситься шар кольорової емалі, висушується. Висушений виріб установлюється на патрон вверх дном. Далі натискається кнопка «Пуск» і просец іде автоматично: виріб закріплюється на патроні. Натискується кнопка «Підвід гребінки» (гребінка може відводитись і вручну). При відводі гребінки до виробу автоматично вмикається обертання виробу і відбуваться наведення смуги на виріб. По закінченні наведення смуги робочий відпускає кнопку «підвід гребінок» і гребінка повертається в початкове положення, автоматично розкріплюється виріб і відключається його обертання. Виріб знимається і направляється на обпалювання.

Комментариев нет:

Отправить комментарий